Kultura Volyně láká na tanec v muzeu, film na hřbitově nebo koně na náměstí

Jedna z nejvýraznějších českých tanečnic Markéta Vacovská zahájí 10. června volný cyklus večerních představení, která se dotýkají tématu konečnosti života, Galerie Na shledanou živě. Autorskou inscenaci Odloučení, která je naléhavou intimní výpovědí o smrti dětí a těžké cestě k jejímu přijetí umocní jedinečný prostor smuteční síně, hudební doprovod Sáry Vondráškové (Never Sol) a citlivý light design Martina Špetlíka. Za své upřímné, odvážné, otevřené ale i drásavé sólo Markéta Vacovská získala ocenění Tanečnice roku 2021.

O týden později na stejném místě naváže na cyklus věnovaný tématu smrti promítání uměleckého dokumentu Dominika Žižky Eymen – Úhel pohledu. Lenka Kniha Bartůňková a Ridina Ahmedová se v něm vydávají do ghanské Akkry, aby odpověděly na otázku, jak se liší nebo naopak potkává vnímání smrti a konečnosti života v tak různých místech, jako jsou Ghana a Česká republika. Týž večer v galerii zatančí své sólo s názvem Gbei! Afričanka Sena Atsugah.

Po prázdninové přestávce se v rámci projektu Galerie Na shledanou živě představí Tanec smrti barokem inspirovaných Geisslers Hofcomoedianten, výtvarná performance se vzdušnou akrobacií Enola Elišky Brtnické, tematický storyteling Michaly Piskačové nebo dušičková loutková pohádka pro děti.

Malé diváky zveme první červnovou sobotu na představení ZUNA, které vzniklo ve spolupráci Natálie Petákové s Divadlem Continuo. Magický příběh o síle přátelství a laskavosti zahájí prázdninovou pohádkovou sezónu na koupališti. Dětem bude patřit také Škatulení Mirky Eliášové, které do Volyně zavítá 20. června v rámci přehlídky Tanec Praha.

Od druhé poloviny měsíce až do konce září budou hlavní volyňské náměstí zdobit výtvarné objekty Jakuba Flejšara Skákající kůň a Pasoucí se kůň. Slavnostní vernisáž se uskuteční v pátek 17. června v 18 hodin. Tvorbu absolventa ateliéru Socha II pražské Vysoké školy umělecko-průmyslové charakterizují celky z přírodních fragmentů připomínajících postavy a abstraktní objekty inspirované mystikou. Instalace je součástí festivalu Umění ve městě, který tento rok opět vstoupí do veřejného prostoru jihočeských měst výtvarnými intervencemi, tentokrát na téma fauna a flóra.