Kino Volyně se poprvé připojí k festivalu severských filmů Scandi

Přehlídka nejlepších snímků z Norska, Švédska, Dánska, Finska a Islandu představí známá jména i nové objevy. 19. ledna festival zahájí historické drama Magrete – královna severu, které zavede diváky do roku 1402. Margrete, ztvárněná jednou z nejtalentovanějších současných dánských hereček Trine Dyrholm, dosáhla toho, co se ještě žádnému muži nepodařilo. Dánsko, Norsko a Švédsko spojila do mírově orientované Unie, které sama vládne prostřednictvím svého mladého adoptovaného syna Erika. Spojení je však sužováno nepřáteli a Margrete proto plánuje sňatek Erika a anglické princezny. Spojenectví s Angilií by mělo Unii zajistit status nové evropské velmoci, avšak právě vznikající spiknutí má zničit Margrete a vše, v co věří.

Dalším výrazným snímkem letošního ročníku, který čerpá z autobiografických pramenů, je film Tove. Vypráví o touze po svobodě malířky Tove Janssonové, která pro děti v protileteckých krytech druhé světové války stvořila okouzlující příběh Mumínků. Po skončení války Tove potkává divadelní režisérku Vivicu Bandlerovou, která v ní zažehne elektrickou a pohlcující lásku. Ale zatímco začíná nacházet svou uměleckou identitu, objevuje pravou lásku, po které touží, aby byla opětovaná. A jedině tím, že si najde vlastní cestu, se může naučit být svobodná.

Až do 3. února mohou diváci zhlédnout celkem osm snímků, které se urodily v letošním roce. Ke každé zakoupené vstupence diváci navíc získají týdenní přístup do online videotéky světových festivalových filmů Edisonline.