05.10. 2022
19:00

VOSTO5

Společenstvo vlastníků

Jsme dospělý lidi!“

 

autor koncepce, scénáře a režie: Jiří Havelka

producent: Petr Prokop a Vosto5

koproducent: mezinárodní festival 4+4 dny v pohybu

dramaturg: Martina Sľúková

scéna: Antonín Šilar

kostýmy: Andrea Králová

výkonná produkce: Denisa Sedláčková

Technická produkce: Jeník Bubal

 

účinkující: Zdeněk Mucha / Ján Sedal / Petr Kavan, Andrej Polák, Renata Prokopová, Hana Müllerová, Ondřej Bauer, Lenka Loubalová, Halka Třešňáková / Martina Sľuková, Petr Prokop, Ondřej Cihlář, David Dvořák, Zdeněk Pecha, Anna Kotlíková, Patrik Holubář, Václav Poul, Franta a Eda Prokopovi

Nelítostný boj rozvášněných eg o pozice a dominanci na výsluní společenského jeviště v autorském projektu Divadla Vosto5. Dramatický formát postavený na půdorysu klasické schůze společenství vlastníků bytových jednotek.

Inscenace je postavena na půdorysu běžné schůze SVJ, tedy společenství vlastníků bytových jednotek, jakých ročně probíhají tisíce. Všichni účastníci jsou vlastníky bytových jednotek, což jim dává právo rozhodovat o společných prostorách s důrazem a jistotou svého majetku. Oněch několik metrů čtverečných v osobním vlastním jim tedy poskytuje jednoduchou veličinu – moc. Moc, kterou jinak nemohou prokázat a nechat naplno projevit nikde jinde, než právě zde – na schůzi SVJ.

SVJ má svůj volený orgán – výbor SVJ, jehož úkolem je spravovat společný dům „s péčí řádného hospodáře,“ jak definuje zákon. Tuto formuli si ovšem každý vykládá po svém. Nutnost žít pod jednou střechou v jednom domě vyžaduje uspořádat jednou za čas schůzi SVJ, kde se musí probrat všechny body týkající se nutných oprav a dalších záležitostí ve společných prostorách domu, aby dům svým nájemníkům jednak nespadl na hlavu, ale aby se v něm všem i lépe žilo.