16.06. 2024
15:00

Tanec Praha

 

15:00 – Flávia Tápias: Fantasmas

Brazilská choreografka Flávia Tápias se po roce opět vrací na festival TANEC PRAHA. V loňském roce její site specific projekt Rotas Afora, do kterého se zapojili jak tuzemští, tak ukrajinští tanečníci, roztančil ulice několika českých měst. Letos představí na festivalu open air inscenaci Fantasmas, na které spolupracovala spolu s českou tanečnicí Jitkou Čechovou.

 Divadlo i tanec jsou proměnlivými okamžiky, které vyprchají a zůstanou pouze v našich vzpomínkách. Fantasmas nevypráví lineární příběh, ale zabývá se absurditou i kouzlem bytí na jevišti, v umění a v životě. Flávia Tápias se inspirovala textem renomovaného brazilského divadelního autora Fernanda Carusa Os Dojs Fantasmas a vytvořila inscenaci pro jednoho herce a dva tanečníky.

             

 

15:30 – Yana Reutova (UA/CZ) & Clara da Costa (BR): WOMANHOOD

Neberte se příliš vážně, chtějí světu předat prostřednictvím představení Womanhood jeho protagonistky. Pro život je nezbytný nadhled a humor. Womanhood zahrnuje široké spektrum identit, výrazů a cest propojených s představami moci, odolnosti a individuality. Od říše mateřství po sesterství, od pouhého plnění zadání po kreativitu. Ženství vzkvétá v nesčetných podobách, z nichž každá nese svůj vlastní příběh a význam. Yana a Clara oslavují tancem rozmanitost, ale také podporují pocit jednoty a posílení postavení žen na celém světě. Společně se noří do hlubin mnohostranného konceptu tím, že umocňují rozmanitou škálu hlasů a vyprávění. Prostřednictvím spojení různých kulturních prostředí, osobních zkušeností a uměleckých vlivů se snaží vytvořit představení, které překračuje hranice pohlaví a rezonuje napříč publikem.