DIA DE LOS MUERTOS

Přidejte se k barevné oslavě Dušiček
Zveme vás na nevšední zážitek mexických dušiček, které společně oslavíme poslední říjnovou neděli. Kultura Volyně ve spolupráci s divadelním souborem Loutky bez hranic připravila odpolední program pro děti i jejich doprovod. Kouzlo barevných a veselých oslav Día de los Muertos – Dne mrtvých hravou formou doplní fakta z historie mexického svátku.
Día de los Muertos jsou tradiční oslavy každoročně masově probíhající po celém Mexiku. Jsou místem setkání prehispánské kultury s katolickou církví, časem plným silných, ovšem ne pouze negativních emocí. Bolest ze ztráty milované osoby se pojí s koloritem oslavy a zábavy, jelikož smrt v mexickém pojetí není definitivním koncem života, ale jen jeho jinou podobou. Dětem tak v kontrastu k české tradici ukážeme, jak oslava Dne mrtvých vypadá v jiné zemi.
Program:
14.00 – 16.00 Výtvarná dílna /Pošumavská tržnice/
Tvořivou dílnu zahájí krátký úvod věnovaný svátku Día de los Muertos a jeho hlavním atributům. Následně bude dětem k dispozici materiál pro ozdobení lampionů, svícnů a cukrových lebek v tradičním dekoru mexických dušiček. Vlastní lampiony a sklenice od zavařovaček jsou vítány, ale budou k dispozici i na místě.
16.00 Průvod z Pošumavské tržnice ke hřbitovu /začátek před Pošumavskou tržnicí/
Veselý průvod s živou hudbou zakončíme na prostranství u hřiště pod hřbitovem. Odsud se děti se svými rodiči vydají ke galerii Na Shledanou cestou věnovanou hlavním symbolům mexických dušiček – ohni, zemi, vodě a vzduchu.
16.30 Dušičková cesta za pohádkou /začátek na hřišti pod hřbitovem Malsička/
Jako první ze symbolů mexických dušiček děti získají oheň. S pomocí rodičů zapálí své lampiony a vydají se cestou pod hřbitovem hledat zbývající atributy, které je dovedou k pohádce v Galerii Na shledanou.
17.00 Příběhy malé Lupitiny Gonzáles /Galerie Na shledanou/
Mexická oslava Dušiček je barevná, veselá a smrtečky i smrťáci se s radostí schází a společně vyprávějí své příběhy. Pojďme se podívat do rodiny malé Lupitiny González, kde právě začíná Día de los Muertos – mexický sváteční Den mrtvých. Bude se tančit, bude se zpívat a bude se vyprávět. I zde, v Zemi mrtvých, se všichni rádi od srdce zasmějí! Veselá loutková výprava do Mexika za tamní barevnou oslavou Dušiček, abychom si připomněli, že smrti není třeba se bát, protože je to přirozená součást našeho života.
17.40 Mexická oslava dušiček /Galerie Na shledanou/
Oslava Dne mrtvých v mexickém stylu.
Předem děkujeme za respekt k místu konání akce a informování dětí o vhodném chování na hřbitově a v jeho těsné blízkosti.
Vstup volný.
Doporučujeme teplé oblečení – v galerii se netopí. V průběhu akce bude k dispozici teplé občerstvení.